Ajalugu

Federation Cupi ajaloost


Fed Cup on maailma kõige olulisem tennisenaiskondade karikavõistlus, millele aluse panemisega 1963. aastal tähistati Rahvusvahelise Tenniseliidu 50. aastapäeva. 

Sünnilugu

Naiskondadevahelise spordivõistluse korraldamise ideega tuli esmakordselt välja proua Hazel Hotchkiss Wightman 1919. aastal. Kui aga tema ettepanek tagasi lükati, pani ta turniiri korraldamise asemel 1923. aastal välja auhinnakarika iga-aastaste võistluste korraldamiseks USA ja Suurbritannia vahel, mis olid tolle aja kõige tugevamad tenniseriigid. 
Proua Wightmani mõte hakkas meeldima aga proua Nell Hopmanile, legendaarse Austraalia Davis Cup’i kapteni Harry Hopmani abikaasale. 1962. aastal esitas USAs elav Suurbritannia kodanik Mary Hardwick Hare avalikkusele dokumendid, mis näitasid ülisuurt poolehoidu sellise võistluse korraldamiseks, veendes nii lõpuks ka Rahvusvahelist Tenniseliitu, et ühe nädala vältava võistkondadevahelise turniiri korraldamine igal aastal erinevas kohas oleks tõepoolest üks väärt mõte. 
Wightmani idee tõelisuseks saamine naiste Davis Cup turniiri näol võttis aega nelikümmend aastat. Viimaks, 1963. aastal korraldas Rahvusvaheline Tenniseliit oma 50. aastapäeva auks Federation Cup’i. 

Fed Cup’i kasvamine ja arenemine 

Esimesel Federation Cup’il osales kogunisti 16 riiki, mis oli hea tulemus, arvestades auhinnaraha puudumist ja seda, et naiskondadel tuli ise oma kulud katta. 1994. aastaks oli osalejate arv tõusnud juba 73.

Korralduslik pool


Osalejate arvu suurenemine tingis alates 1992. aastast piirkondlike kvalifikatsioonimängude korraldamise. , 2005. aastal kasutusele võetud fornaadi kohaselt võistlevad kaheksa World Group I ja kaheksa World Group II rühma kuuluvat naiskonda aastas kolme nädalavahetuse jooksul nii kodus kui ka võõrsil. 

Fed Cup praegu


2003. aastal tähistas võistlus 40. aastapäeva. Kohaseks austusavalduseks sellele sündmusele võis lugeda suurema osa maailma 20 parima tennisemängija kuulumisest nende 305 naise hulka, kes sel aastal oma riiki esindasid.

2007. aasta Fed Cup’il osales 82 riiki, kellest kuusteist pääsesid edasi World Group I ja World Group II rühmadesse.

2009. aastal oma alagrupis Bulgaaria, Horvaatia võitmisega esikoha teeninud Eesti tennisenaiskond kindlustas Euroopa-Aafrika tsooni esiliiga play-off’is tugeva Valgevene üle võidu juba üksikmängudega. Võiduga tagas Eesti edasipääsu Maailmaliiga II grupi üleminekumängudele. Rahvusvaheline tenniseliit (ITF) loosis Eesti kokku Iisraeliga.

Eesti tennisenaiskond võitis Tallinnas Föderatsiooni karikasarja Maailmaliiga üleminekumängus Iisraeli 3:2 ning mängib 2010. aastal maineka karikasarja 16 parema seas. 2010. aasta veebruaris toimuval Fed Cupi Maailmaliiga mängul loositi Eesti vastaseks Argentiina.

2010. aastal Eesti tennisenaiskond võitis Argentiina naiskonda 4:1 ja tegi ajalugu, jõudes esmakordselt maailma 12 parema riigi sekka, kus kohtub Maailmaliiga esimese grupi üleminekumängudes võõrsil Belgiaga.

Täpsemat infot viimaste aastate Fed Cup'i tulemustest ja ajaloost

   
  

      

Liitu uudiskirjaga

* indicates required
 
Otsi
 
 
 
Rene Buschi Tennisekool, Haabersti 5, 13516, Telefon: 66 00 525, +372 52 69 231, E-mail: tc2000@tc2000.ee
Koduleht Elitec'st